Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

16 Şubat 2009 Pazartesi

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SPOR YAPMALIYIZ.Sizi bilmem ama spor yapmak bana cidden iyi geliyor. Daha sağlıklı düşünmemi ve daha enerjik olmamı sağlıyor, mutluluk ivmemi yükseltiyor. Üstelik sağlık içinde yaşamama da katkısı büyük.
Dün spor yaptıktan sonra üzerimde yine bu saydığım olumlu etkileri hissetmeye başladım.Öncelikle zihnim açıldı ve etrafımı daha net algılamaya başlayarak gerçekleri gördüm.Aman Allahım!!!! O da ne ?!!!!! Odam dağınıkmış!
Yaşadığı ortamda hasta olmayacak kadar temizliği, takılıp düşmeyerek sakatlanmayacak kadar düzeni yeterli gören birisi olduğum için etrafın ne halde olduğuna çok da aldırmam. Hatta bunu bir bağışıklık sistemi güçlendirme yönetimi olarak düşünürüm. Ama bir süredir odamdaki toz miktarı hapşırık, öksürük krizleri yaratmaya, sağda soldaki eşyalar ayaklarımı ve dizlerimi çarpmama neden olmaya başlayınca odama bir el atmam gerekliliğini ben bile düşünüyordum.
Veeee işte o mucizevî etkiler spor yaptıktan sonra ortaya çıkınca bir anda ( evet bir anda akşamın bir vakti) başladım temizliğe. Ama ne temizlik. Bütün çekmeceler, dolabın içindeki tüm kıyafetler, kitaplarım, okul notlarım, cd lerim hepsini döktüm. Tek tek, inceee ince temizlemeye, düzenlemeye başladım. Zaten bir şeyi de normal sınırlarda yapsam bana yakışmaz, ne varsa elden geçirdim :) Oda temizlik ve düzen işini bitirebildim üstelik. Şimdi odam ultra temiz, düzenli (sahiden ) normal şartların üzerinde, jilet gibi. Mutluyum, gururluyum :)
Evet, ne demiştim? Spor sağlığımız için gerekli. Artık ben de odamda tozdan hastalanmadan, sağa sola çarpmadan sağlık içinde yaşayabileceğim.
Tabii kısa bir süre için :)

İSTANBUL’DA İLK TÜRK MAHALLESİ

Şu anda okumakta olduğum kitapta geçen bir bölümdü bu, ilgimi çekti ve paylaşayım dedim.
Konstantinopolis 1391’de Osmanlılar tarafından ilk kez kuşatılır.7 ay süren kuşatmadan sonra Bizans, Osmanlılara eskisinden daha çok vergi ödemeyi ve Konstantinopolis’te bir Türk mahallesi kurulmasını kabul eder.
Böylelikle 1543’de İstanbul’un Fethinden önce 1391’de ilk mahallemiz ile başlamışız şehri fethetmeye :)