Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

22 Haziran 2009 Pazartesi

KIRMIZI BAŞLIKLI NANE ŞEKERİ

Evvel zaman, kalbur saman içinde; develer tellal, pireler berber iken ülkenin birinde Nane Şekeri adında güzelleri güzeli bir kızceğiz yaşarmış.
Nane Şekeri kızımız bizim zamanımız ile 1 hafta önce yıllık izin olarak adlandırılan kısa bir tatil yapmııııış…
Tatil günlerinden birini de Anneannesine ayırmaya karar vermiş. Giymiş kırmızı şapkasını, almış marketten cips, kolasını, tutmuş Anneannenin evinin yolunuuuuu…
Yolda öyle kurtla falan karşılaşmamış. Zor olmamış anlayacağınız eve gitmesi. Zaten kızımız pek şirin olsa da henüz çıkmamış onu yolundan çevirebilecek kadar zeki ve kurnaz bir kurt:)
Ama onun da baş edemeyeceği şeyler varmış tabii bu dünyada. Anneannesinin evine gidince bir de ne görsün zavallı Kırmızı Başlıklı Nane Şekeri? Anneannesinin evinde misafirler var, üstelik Anneannesinin o çok sevdiği, keyif yapma hayali ile yanıp tutuştuğu evinin balkonunda oturmuyorlar mı? Nane Şekeri kızımız pek üzülmüş bu duruma. Bir süre o da misafirlerle işi, ekonomik krizin etkileri ve kendi durumu konusunda konuşmak, kendisine bu konularda yöneltilen soruları yanıtlamak zorunda kalmış oralardan kaçamadığı için. Ve bu durumun yolda bir kurtla karşılaşmaktan daha kötü olduğuna karar vermiş. Lakin sorulan sorular bir kurttan daha kurnazca ve atak şekilde ardı ardına geliyormuş sağlı sollu hiç acımadan, her şeyi öğrenme arzusu ile…
Ama şans da kızımızı yalnız bırakmamış ve kısa süre sonra misafirleri kendi ev ahalisi neredesiniz diye arayıp çağırınca mutluluktan uçmuş Nane Şekeri :)
Misafirleri gönderdikten sonra Anneanne ve Nane Şekeri serin yaz akşamında balkonda sohbet ve yemek faslını tamamlarken bu sefer de Anneanne arıza çıkarmış “Yaprak Dökümü” izleyeceğim diyerek… Aslında torun Nane Şekeri’nin gelip onunla birlikte kalmasından çok mutluymuş ama “Yaprak Dökümü” de pek heyecanlıymış canııım.
Anneanne “Yaprak Dökümü”ne bayılır, Nane Şekeri nefret eder.
Nane Şekeri balkonun keyfine devam etmek ister, Anneanne dizi izlemek ister.
Neyse Anneanne dizinin özetini seyretmekten vazgeçmiş, Nane Şekeri de Anneanneyle birlikte olmak için dizinin o haftaki bölümünü izlemeye razı olarak orta yolu bulmuşlar. Hatta Nane Şekeri Anneanne mutlu olsun diye dizi hakkında sorular sorup diziye katılım bile göstermiş zorlansa da…
“Yaprak Dökümü” bittikten sonra tv kumanda yönetimi Nane Şekeri kızımızın eline geçmiş. Açmış cnbc-e de bir dizi.
Anneanne sevmez o dizileri, Nane Şekeri bayılır.
Anneanne yatmak ister Nane Şekeri onun biraz daha kalmasını…
Karşılıklı koltukları işgal ederler biri uyumak diğeri tv izlemek için. Bu kez de böyle orta yol bulurlar :)
Nane Şekeri Anneannesinin evinde mutlu, mesut renkli rüyalar görür gece boyunca. Güzeeel bir uyku çeker çocukken gamsızca, hiçbirşey düşünmeden uyuduğu zamanlardaki gibi…
Sabah uyandığında ise evdeki seslere tanıdık bir tanesi daha eklenmiştir en neşelisinden. Nane Şekeri’nin Annesi sabah kahvaltıya yetişmiştir şeker mi şeker kızı Nane Şekeri’nin ve Annesinin özlemiyle.
Bu mutlu ve güzel tablo Anneanne, Anne ve Nane Şekeri’nin tıpkı çocukluğundaki gibi uzun saatler kahvaltı keyfi yapması, Anneannesinin kendisi ve Annesi için yaptığı güzel yiyeceklerden yiyerek günün ortalarına kadar sürüüüp gitmiştir.
Masalımız burada sona eriyor sevgili dostlar. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine…