Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

3 Haziran 2009 Çarşamba

UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KEDİTek bir kedinin uygarlığı değiştirmeye gücünün yetmeyeceğini düşünüyorsanız, koca bir canlı türünü tek başına yok eden Tibbles'ı duymamışsınız demektir. Ya da Pakistan ile Abd arasında diplomatik bir tartışmayı tetikleyen Ahmedabad adlı kedi yavrusunu. Ya da bir tutam tüyüyle bir katilin yakalanmasını sağlayan Kartopu adlı Kanada kedisini.Bunlar, "uygarlığı değiştiren 100 kedi"den yalnızca üçü. Elinizdeki kitap, bilim, tarih ve sanata ve daha birçok alana katkıda bulunan kedilere selam duruyor. Büyük edebiyat yapıtlarına esin kaynağı olanlardan tutun da, polise telefon ederek sahibinin hayatını kurtaranlara kadar, kedilerin zekâsını ve cesaretini gözler önüne seren birçok örnek var bu kitapta.Bütün bu kedicikler tarihi az çok değiştirdiler. Bunu umursamamaları, hatta yaptıklarının farkında bile olmamaları, çok daha basit bir işi becerince yaygara koparan insanlara örnek olmalı.
Nane Şekeri'nin Yorumu :
Sıcağı sıcağına bir yorum olacak bu kez :) sabah işe gelirken yolda bitirdim kitabımı.
Daha önce de dedim ya şu sıralar kediciklerle pek bir haşır neşirim diye.Bu kitap da onlardan biri işte.Gerçi iki kedi kitabı arasına bir Balık Genetiği kitabı okuması sığdırdım.Bundan sonra da Alacakaranlık kitabına kadar bir Balık Türleri kitabı ile haşır neşir olacağım.1 kedi, 1 balık...1 kedi 1 balık şeklinde bir döngüye mi düştüm nedir?
Hemen kitapla ilgili yorumuma geçiyorum.
Kısa kısa yazılarla anlatılmış uygarlık tarihine geçen kedilerin hikayeleri.Keyifli de bir dille anlatılınca hiç kedi sevmeyeniniz bile hoşlanabilir bu kitaptan.Bir canlı türünün kökünü kazıyan kedi Tibbles'dan bir siyasi parti kedisi Madu'ya kadar kendilerinden söz ettirmiş kediciklerin hikayelerini bulacaksınız .
Yaz sıcağında sıkılmadan okunacak bir kitap daha...