Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

30 Nisan 2009 Perşembe

BENİM MİNİK BAHÇEM

Kocaman bahçeli bir evde doğup, uzun yıllar burada yaşadıktan sonra çayıra, çimene, yeşile düşkünlük önüne geçilemez bir boyutta oluyor doğal olarak. Bir zamandır da bahçe özleminizi küçük balkonlarda gidermek zorunda kalmışsanız her fırsatta çayırım çimenim geldi diye kendinizi yeşil alanlara atmaya başlıyorsunuz.
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim kocaman bahçeli evimizin bahçesinin en güzel taraflarından biri de çok güzel ve çok sayıda gül ağaçlarının olmasıydı. Uyandığımda odamın penceresinden rengârenk gül ağaçlarına bakmak büyük keyif ve lükstü. Gül ağaçlarına düşkünlüğümün ve ileride planladığım gül yetiştirme hayallerimin temelidir bu. Tabii bir de Hıdrellezde gül ağacı ihtiyacını hiç duymamak :)
Yaklaşık 2 ay önce yine Hıdrellezin yaklaşması ve benim balkonda saksıda gül ağacı yetiştirme hayallerim depreşince internette artık olağan hale gelen araştırmalarım sırasında Pencere Önü Bostanlar ile tanıştım. Sizin için ekilmiş, her şeyi hazırlanmış size sadece sulamanın, sevgi ve ilginizi göstermenin kaldığı minik bahçeler. Büyük bir hevesle hemen internetten siparişini verdim. Taze soğan, tere, turp, roka, semizotu, kedi çimi, dereotu, hindiba maydanoz seçenekleri var.(Daha başka seçenekleri de var mıdır bilmiyorum. Ben göremedim. Varsa bana da haber verirseniz çok sevinirim.)
Ben taze soğan ve maydanoz siparişi verdim ve üzerindeki son derece basit ve anlaşılır şekilde anlatılan talimatları ile yetiştirmeye başladım. Şu anda maydanozlarım çıktı ama henüz olgunlaşmadılar. Taze soğanlarım oldu ve ilk mahsulü aldım, afiyetle de yedik hemen :)
Talimatlarda da yazdığı gibi ortalama 2 hafta içinde toprakta hareketlenmeleri başlıyor ve yine ortalama 60 -80 gün içinde olgunlaşıyorlar ( maydanozlar daha geç olgunlaşıyor).
İçinizde sizin de toprakla ilgilenmek varsa ve kocaman bahçe lüksünüz de yoksa sadece balkon hatta sadece pencere önü alanına sahipseniz denemeye değen çok keyifli bir uğraş. Tıpkı çocukken pamukta fasulye büyüttüğümüz gibi :)
Geçen gün bir arkadaşımdan saksıda çilek yetiştirmeyi duydum. En kısa zamanda saksıda çilek olayına da el atacağım. Bir süre sonra kendi yetiştirdiğim benim minik bahçemin çilekleri ile çilekli pasta ve reçel tarifleri verirsem hiç şaşırmayın :)Evdekilerin en büyük korkusu ise benim bu işe sarıp her tarafı saksılarla doldurma olasılığım:)
Yapar mıyım? Yaparım… :)
Foto1:pencere önü bostanların hiçbir işlem yapılmadan size ulaştığı ilk hali
Foto2:bostanımdaki ilk hareketler
Foto3:bostanımın son şekli