Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

17 Mayıs 2010 Pazartesi

TEK VE TEK BAŞINA TÜRKAN
Arka Kapak:

Bir ülkeden cüzamı kovdu. Türk, Kürt, Süryani demeden, kırsalın evlere hapsedilmiş kızlarına kapıları araladı, ışık tuttu yollarına.

Hırpaladılar, yerden yere vurdular, ne gâvurluğu kaldı ne Kürtçülüğü, ne komünistliği. Ömrünün son döneminde de darbeci yerine kondu. Umurunda bile olmadı.

Çünkü o sadece yüreği insan sevgisiyle dolu bir hekimdi. Hayatı boyunca tek isteği, iyi ve dürüst bir insan olmaktı.

'Bütün işlerimi tamamladım. Konser gecesini de atlattıktan sonra, kemoterapiyi kestireceğim. Yolcu yolunda gerek! '

Nane Şekeri'nin Yorumu :

Piyasaya ilk çıktığı zamanlarda hemen alıp okudum ama bir türlü düşüncelerimi yazma fırsatı bulamadım.

Şu ana kadar Ayşe Kulin hiç okumadım.Kitap satışı işi yaptığım dönemlerde kitaplarını alan okuyucu kitlesinin yarattığı bir ön yargıdır bu.Sevgili arkadaşım Gelinn ve onun gibi okuma çizgisine çok güvendiğim kişiler bu konudaki ön yargımı yıkmıştır. Ama hala hiçbir romanını okumadım.

Bu kitabı ise Türkkan Saylan’nın hayatına dair güzel bir anlatım olacağını umarak aldım,okudum ve yaptığım en güzel seçimlerden bir olduğunu gördüm.

Bugün Türkan Saylan’ı kaybımızın 1. Yılı.

Böylesine kıymetli , verimli, aydınlık ,sevgi dolu bir insanın son zamanlarında yaşadıkları da ayrıca çok üzücü.

Türkan Saylan,kitapta da anlatıldığı üzere modern , eğitimli, kendi hayatlarına yön verebilecek insanlar yetişmesi için eğitim projeleri ile ön planda olan ve son zamanlarda daha çok bu başarılı projeleri ile tanıdığımız biri oldu.

Kitapta bu projelerinin yanı sıra asıl hayatlarına ışık, sağlık ve enerji verdiği kişilerin cüzam hastaları olduğunu detaylı olarak görüyorsunuz.Türkiye’de cüzam konusunda yapmış olduğu devrim niteliğindeki çalışmalar çok güzel bir dille anlatılıyor.

Kendi hayatı içerisinde karşılaştığı zorluklar onu hiç pes ettirmemiş, güçlü ve tuttuğunu koparan kişiliği ile el attığı her işi başarı ile sonuçlandırmasını sağlamış.

Bu değerli insanı biraz daha tanımak için okunmasını önereceğim bir kitap.

Keyifli okumalar…