Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

26 Mart 2009 Perşembe

YILDIZ SARAYI


Gezdim, gördüm, yazdım bölümümün bir süredir boynu bükük kaldığını düşündüm ve gönlüm buna razı gelmediği için bir süredir ara verdiğim yazılarıma müze gezilerim ile devam edeyim istedim.
Yıldız Sarayı’nı gezerken öyle büyük kalabalıklarla karşılaşmıyorsunuz. Hatta biz müzeye girdiğimizde baktık kişi başına bir güvenlik görevlisi düşüyordu. O kadar tenhaydı :) Belki de çok tehlikeli göründük bilemiyorum ama sonrasında iş normale dönüp 1 tane güvenlik görevlisi eşliğinde gezimizi tamamladık.
Uzuuun bir koridoru baştanbaşa geziyorsunuz bütün geziniz boyunca. Burada da sakin ve sükûnet içinde gezmenizin verdiği rahatlık ile ilgilendiğiniz detayları, aksesuarları daha rahat inceleme şansınız oluyor.
Gezi için ortalama 30–45 dk yeterli bir süredir.
Müze Kart geçerli, olmayanlar için giriş 10 TL
Saray müzesi binasının hemen yan tarafı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Müzesi olarak düzenlemiş olduğu 2 katlı bir bina. Çok başarılı bir sistematik ya da gruplama olmamakla birlikte dönemlerine ait, tablolar ve yazı takımları gibi eşyalar ve aksesuarlara ait bir sergi gezmiş oluyorsunuz. Bizim için buranın en cazip yanı Saray binası çok soğuk olmasına bağlı olarak buzlanmaya başladığımız süreci, buranın sıcaklığı ile durdurabilmemiz hatta buzlarımızı çözebilmemizdi :)
Şehir Müzesine giriş için ücret ödemeniz gerekmemekte, Yıldız sarayı biletinizle gezebilirsiniz.
İçinde yaşadığınız şehrin tarihini tanıma konusunda bir adım daha atmak isterseniz gezip görebileceğiniz, vakit ayırabileceğiniz bir aktivite.