Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

2 Mart 2009 Pazartesi

TOPKAPI SARAYI HAREM DAİRESİ:Daha önce Topkapı Sarayı’na yaptığım tüm ziyaretlerde Harem Dairesi hep kapalı,tadilatta olduğu için bir türlü gezememiştim.Harem Dairesi ziyarete açıldıktan sonra da hemen gidebilme şansı yakalayamamıştım.Nihayet geçtiğimiz haftasonu Harem Dairesini de görme olanağım oldu.Büyük tadilat nedeni ile göremediğim ve çok ihtişamlı olduğuna dair söylenenlerle sanırım beklenti seviyemi oldukça yükseltmişim.Gezerken çok büyük bir hayranlık olmadı. Tüm bölümler ziyarete açık değil, yaşam alanlarına ait pek fazla yer göremiyorsunuz. Ama Harem Dairesindeki gezinin en güzel yanı Sultanların gözdelerinin odalarının baktığı ( önce içinde su olmadığı için anlayamadığım ) büyük havuz ve bahçenin olduğu açık alan. Burada fotoğraf molası verebilirsiniz.
Harem Dairesi, ziyaretçiler kendi rehberleri ya da rehber olmadan gezilebilmekte. Dolmabahçe Sarayı’ndaki gibi zorunlu rehber olmadığı için bir karışıklık içinde gezebiliyorsunuz. Yolgeçen hanı gibi…
Neyse ki Saray’ın bahçesi çok güzel. Her gittiğimde bana çok iyi gelir. Büyüklüğü, görünüşü, özellikle Lale Bahçe’si bölümünden tüm Sarayburnu ayaklarınızın altındayken banklarda oturup o güzel manzarayı izlemek muhteşem.
Harem Dairesini ortalama 1–1,5 saatte rahat rahat gezebilirsiniz. Müze girişi sırasında ödenen 20 TL nin haricinde Harem girişinde ayrıca 15 TL ödemeniz gerekmekte. Ancak fotoğraf çekmek için ek bir ücret ödenmemekte.
Topkapı Sarayı Müzesinde Müze Kart geçerli ancak Harem Dairesinde Müze Kart geçerli değil.
Gezi ziyaret saatleri konusunda şöyle bir önerim olacak. Turist ve okul grupları genellikle saat 12.00 civarında ziyaretlerine başladıkları için eğer daha sakin gezmek isterseniz müze saat 09.00 da açılıyor erken gitmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder