Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

2 Mart 2009 Pazartesi

YEREBATAN SARNICI

Veee işte her seferinde yeniden büyülendiğim, o muhteşem yer. Olağanüstü ve her gezdiğimde daha sonra bir kez daha görebilme şansım olsun diye dua ettiğim Yerebatan Sarnıcı. Bu beğenim her yerin su olması ile ilgili midir bilmiyorum. Sütunlara verilen ışıkla çok daha gizemli ve büyülü bir havaya büründüğü de bir gerçek.
Yerebatan Sarnıcı aslında 9.800 metrekarelik bir alanı kaplamasına rağmen çok daha küçük bir alanı ziyarete açık. Burada rehbere gerek kalmadan, kalabalık olsa bile rahatlıkla gezebilirsiniz.
Sarnıca indikten sonra, Medusa’nın başının olduğu sütunlara kadar gayet açık şekilde belirlenmiş bir parkurda gezip, gezinizi çıkış kapısında sonlandırabiliyorsunuz.
Bu kez Yerebatan’ı gezerken 3 balıkçı ( birimiz bu konuda hoca ) olarak algıda seçicilik göstererek suyun içindeki sazanlara takıldık. Genelde böyle çok da uygun olmayan ortamlara bırakılan balıklar, hayatta kalma çabasında, iyi beslenememekten dolayı cılız ve perişan halde olurlar. Ama buradaki sazanlar nerdeyse kedi büyüklüğünde gayet sağlıklı, aktif, mutlu ve mesuttular. Bir sazan balığı normal olarak toprak havuzlarda ve bol bitkinin olduğu çok da soğuk olmayan sularda yaşar. Yerebatan’da ise zemin toprak değil, hiç bitki yok ve su soğuk olmasına rağmen bizim Yerebatan Sazanları canavar gibiydi maşallah. Ortam Şartlarına uyum ilkesini maksimum derecede uygulamış, semirmiş, pehlivan gibi olmuşlar :)
Yerebatan’a gittiğinizde sazanlara bu bilgiler ile daha bir dikkatli bakarsınız sanırım :)
Bence bu kadar sazan bilgisi yeterli.
Medusa’ya dönmeden sol tarafta dilek havuzu denen bölüm var. Buraya bozuk para atarak dilek dileyebilirisiniz. Böyle bir şey ilginizi çekerse yanınızda bozuk para bulundurun.
Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek için ortalama 30 dakika yeter ama bizim gibi ilk andan ortamın büyüsüne kapılırsanız rahatlıkla 1 saat ve üzerine çıkabilirsiniz.
Burada Müze Kart geçerli değil.3 TL giriş ücreti ödemeniz yeterli.
Görmüş olduğunuz gibi Yerebatan üzerine yazdıkça yazabiliyorum. Çünkü Yerebatan başka bir dünya :)

2 yorum:

  1. hatta biraz ileri gidip burada evlenebilirsiniz bile...

    http://gelinn.blogspot.com/2008/11/dn-nerede-yapmal.html

    YanıtlaSil
  2. Bak bunu düşünmemiştim. Ben burada evleneyim :) Süper fikir !!!!

    YanıtlaSil