Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Nisan 2009 Pazartesi

1000 KALORİ PEŞİNDE

Kalori kavramı ile ilk enerji, ısı birimi olarak ve joule cinsinden de ifade edilişi ile tanışmış , ifade edilişindeki rahatlıktan kendisine pek de önem vermemiştim.Sınavlarda çıktıkça hesapladım o kadar.
Ama yıllar içinde kalori kelimesinin ifade ettiklerinin sizin için değişmesi, gözünüze gözünüze bu kadar sokulması bu enerji birimine biraz daha itina ve önem verme gerekliliğini insanın hayatına sokuyormuş.
Daha önce de dediğim gibi yapılan testler sonucu kan değerlerimi düzeltme adına yoğun bir çalışma içersindeyim.Düzenli spor, yenilen yiyeceklerin içeriğine dikkat etmek , besin gruplarının gerekli oranda dağılımı ve tüketimi.Çok önemli bir sınava hazırlanır gibi özenle araştırıyorum ve uyguluyorum.Bakalım ne kadar sürecek bu durum?
Önceki yazılarımda paylaştığım real age testini bir kez daha yaptığımda hayatımdaki hareketin süreleri ve cinsi bölümünden sınıfta kaldım ( hiç beklemiyordum bu sonucu doğrusu ) ve bana yapılan önerilerde haftada 1000 kalori harcanacak egzersizlerle bu işe başlamam gerektiği söyleniyor.
Tamam, hiç sorun diiil ben hazırım bu değişime :)
Düşündüm, araştırdım, daha önce bu konuda anlatılanları hatırladım ve şu sonuca ulaştım. Bu iş o kadar zor değil.Örneğin 2 dilim baklava, 1 kocaman paket çikolata ,1 kutu kestane şekeri yediğinizde kolayca 1000 kalori alabiliyorsunuz.Hem de hemen. Bu kadar basit! Hemen kabaca bir hesaplama ile bu kadarcık şey yendiğinde bir anda şıp diye alınıyorsa hergün yapılan yarım saat egzersizle 1 haftada bunlardan porsiyon porsiyon eritilir düşüncesiyle başladım düzenli egzersizlerime.
Ama gerçek hayat başkaymış tabii 30 dk lık bir kardio ile ortalama 150-200 kalori yakıyorsunuz ve bunu 6 gün yaptığınızda ancak 1000 kaloriyi ya buluyor ya da sadece yanına yaklaşıyorsunuz. Sizinle son derece kolay buluşan ama sizden ayrılması hiç de o kadar kolay olmayan bir misafir gibi.
Şimdilik haftalık 1000 kalori yakma hedefimi hergün sürüne sürüne yapıyorum. Daha kötüsü bunun henüz başlangıç seviyesi olması ve ilerideki hedefin haftalık 3500 kalori olması :( Çook çalışmam lazım çoook…

4 yorum:

 1. Sevgili naneşekeri;

  Yaza yaklaşırkene ben de senin gibi forma girmeye karar verenlerdenim ve bugün diyete başladım...İnsan bi başlangıç arar bilirsin...Haftanın ilk günü olması nedeniyle genelde pazartesi tercih edilir bu tarz sıkı yönetimlerde :)
  Ama en keyif verici yanı neydi biliyo musun?
  Diyete başlamamın şerefine dün akşam yediğim son çikolatalı sufle :)))) tadı bi başkaydı yaaaww :))))

  YanıtlaSil
 2. biliyorsun sevgili Hes, manken gibiyim artık top model olmaya karar verdim :)

  YanıtlaSil
 3. Bilmem mi menkenim,naneşekerim :)
  Tam destek yanındayım :))

  YanıtlaSil