Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

10 Haziran 2009 Çarşamba

YENİKÖY-ORHANGAZİ-BURSA


Ha yazdım, ha yazıcam derken bayağı zaman geçmiş Orhangazi gezimin üzerinden.
Yine çok keyifli, çok eğlenceli ilaç gibi bir gezi oldu :)
Seçtiğimiz mevkii Bursa Orhangazi’ye bağlı Yeniköy Beldesi idi.
Geçimi ağırlıklı olarak iç piyasaya yönelik zeytincilik olan eski bir Ermeni köyüdür.
Aslında bir davet üzerine burayı seçtik, iyi de etmişiz.Bir arkadaşımızın anneannesinin evine davetli olarak gittik.
Sabah Pendik’ten feribotla Yalova’ya geçiş ve sonrasında Yeniköy.
Yolda Rumeli türküleri söyleye söyleye kadetilen bir yol.Eğlencemizden de hiiiç ödün vermeyiz :)
İznik’i ve İznik Gölü’nü çok severim ama gölüm Orhangazi tarafını ilk kez görüyorum.Kendi haline bırakılsa tabii ki sizi olağanüstü bir doğa bekliyor ama çevredeki fabrikaların atıklarına bağlı göldeki kirlenmeyi öğrenip ve de gördüğümde içim sızladı :(.Hem böyle bir güzelliğin mahvoluşu hem de benim göllere olan özel ilgi ve düşkünlüğüm de düşünülürse karşılaştığım görüntü cidden üzücüydü. Ama oradaki coğrafya o kadar güzel ki inadına direniyor bu duruma.İnadına…
Neyse Allah’tan tüm gezi boyunca böyle büyük bir doğa katliamı ile karşılaşmadık.
Önce radarın bulunduğu tepeden aşağıdaki köylerin ve gölün manzarasını izledik esintiler içinde. Bol bol da fotoğraf çektik.
Sonrasında gölün Orhangazi tarafını ve çevresini gezerek bizi bekleyen muhteşem bir yemek şöleni ile karnımızı doyurup dinlendik.
Nasıl keyif ama?
Ben söyleyeyim.
Olağanüstü!!!!
Bitti mi sanıyorsunuz?
Yanılıyorsunuz :)
Bundan sonra bizi kocamaaan bir kiraz ağacı ile buluşma bekliyordu.Hemen tırtıllar gibi daldık ağaca ve neredeyse çatlayana kadar dalından kirazları yedik.Ne büyük bir lüks oldu artık dalından meyve yemek.
Çocukluğum bahçeli bir evde geçtiği için bir sürü meyve ağacımız vardı.Erik,dut, incir…hiç aklıma gelmezdi dalından meyve yemenin bir ayrıcalık olduğu. Ama öyleymiş.Ben yeniden o lükse sahip olabilmeyi çok istiyorum.
Bir gün olur umarım.
İznik’ten bahsederken bir şeyi söylemeyi unuttum.İznik’in ünlü İmren Köftecisi vardır.Yusuf Usta olarak da bilinir.Muhteşemdir köfteleri.Bildiğim kadarıyla hiçbir yerde de şubesi yoktu ama Orhangazi girişinde bir yer açmış,yolunuz düşerse tadın derim :)
İlçe merkezini de gezerek küçük kaçamağımız için ayırdığımız zamanı doldurup dönüş yoluna çevirdik rotamızı :)
Dönüşte feribot zamanına vakit olması ile bir de Yalova sahilde kısa bir yürüyüş yaptık.
Böylelikle 1 güne bir sürü gezilmiş yer, lezzetli yemekler ve güzel kirazları sığdırarak gezimizi sonlandırdık biraz da güneşten yanmış olarak :)
Foto1:Bu yollardan geçtik
Foto2:Bu kirazlardan yedik
Foto3:Bu şekilde kirlenmiş gölde bu kurbişi gördük

2 yorum:

  1. Bir Yeniköy lü olarak yazını çok beğendim bizim oraları beğenmenede sevindim... Malesef kirliliğin önüne geçemiyoruz toplumumuz duyarsız üç beş kişiylede nasıl kafa tutulur ??? şimdide ormanlarımıza gözlerini diktiler maden ocakları için ağaçları kesiyorlar üstelik başlamışlar bile belediye başkanımızın öncülüğünde dev bir imza kampanyası başlatıldı 1 ay kadar önce İstanbul dan ben bile ailemle birlikte gittik imza için ama yeterli olmadı demek ki ağaç kesimi başlamış ne yapmak gerek bildiğim her yere yazdım ama olmadı .. neyse işte umarım bir daha yolunuz düşer de gelirseniz ağaçlarımızı yerinde bulursunuz .. sevgiler ..

    YanıtlaSil
  2. sevgili serap, yazımı beğenmene çok sevindim ama ağaçlara çok üzüldüm :( bu sene gelemedim.bir fırsat yaratıp gelebilirim umarım.sevgiler...

    YanıtlaSil